W ramach Narodowego Rozwoju Czytelnictwa do naszej biblioteki zostały zakupione nowe pozycje książkowe, po które bardzo chętnie sięgnęła klasa 3. Jest to książka pt: " Afryka Kazika". Po jej samodzielnym przeczytaniu uczniowie bardzo dokładnie poznali ten nowy, odległy kontynent. Autor Łukasz Wierzbicki zaprosił ich na afrykańską wyprawę, którą w latach 1931-1936 odbył rowerem, polski podróżnik Kazimierz Nowak. Na swoją wielką przygodę, podróżnik Kazik wyruszył pociągiem z Poznania do Rzymu, a stamtąd ruszył na rowerze do Neapolu, gdzie wsiadł na statek ku brzegom Afryki. Dalej zaczęła się wspaniała afrykańska podróż przez bezkresne obszary sawanny, dziką dżunglę i gorące piaski pustyni.
Uczniowie pod okiem wychowawczyni wykonali wiele ćwiczeń: krzyżówek, łamigłówek, rebusów, które pozwoliły im jeszcze dokładniej zapoznać się z warunkami życia oraz florą i fauną Afryki. Poznali nowe, nieznane dotąd pojęcia, które związane są z "czarnym lądem": fatamorgana, oaza, karawana.
Na mapie Afryki odszukali miejsca, które odwiedził Kazik i dokładnie prześledzili trasę wyprawy, podróżnik z Polski, który poruszał się rowerem, konno, na wielbłądzie, łodzią, wspierany przez ludzi z napotkanych plemion i osad. Następnie w grupach wykonali samodzielnie mapę Afryki, na której zaznaczyli trasę wyprawy.
Z masy solnej lepili zwierzęta, które poznał Kazik w Afryce. Na naszej klasowej wystawce pojawiły się dzikie węże, pieski stepowe, skoczki pustynne, słoń, hipopotam, a nawet lew.
To były bardzo ciekawe zajęcia. Uczniowie z wielkim zaangażowaniem podejmowali kolejne zadania i zdobyli szeroką wiedzę na temat nowego, odległego kontynentu jakim jest Afryka. Myślę, że bardzo chętnie znów odwiedzą bibliotekę, aby sięgnąć po inną równie ciekawą pozycję zaproponowana przez panią bibliotekarkę.